Pár otázok na SDKÚ

Autor: Peter Kunder | 2.2.2010 o 15:29 | (upravené 2.2.2010 o 15:52) Karma článku: 10,67 | Prečítané:  2506x

SDKÚ na svoju kandidátku ťahá ľudí, ktorí majú morálny kredit. Je pre mňa trápne sledovať, ako pani Dubovcová hovorí o svojej viere, že z jej pohľadu sudkyne vo financovaní SDKÚ nie sú čierne peniaze. Toto jednoducho nemá riešiť ona, ale niekto, kto to vysvetlí, aby sa tomu dalo veriť aj z pohľadu voliča. SDKÚ opakovaním mantry, že všetko je v poriadku, no s neschopnosťou predložiť dokumenty, diskredituje nielen seba, ale aj dobré meno "nových tvárí", ktoré sa rozhodli, že jej budú veriť.

Prvá otázka

7. októbra 2006 Martin Čambalík v denníku Plus jeden deň uverejnil článok o pridelení bytov v Ružinove. Najdôležitejšiu časť citujem: "K nájomným bytom v Ružinove dostalo päť ľudí blízkych SDKÚ. Kubovič, ktorý je starostom Ružinova, nové domácnosti straníkom odobril vlastnoručným podpisom. Za byty nezaplatili ani korunu. Dvojizbový byt v novostavbe v tejto lokalite s rozlohou 72 štvorcových metrov pritom stojí 2,4 milióna korún." V článku bola menovite spomenutá Martina Šinályová a Ján Gallo, ktorí podľa tvrdenia autora boli pracovníkmi centrály SDKÚ podriadení Dzurindovi. Obaja neboli bratislavčania, teda pri prideľovaní bytu sa obišlo nepísané pravidlo, že nájomné byty mestské časti prideľujú len svojim obyvateľom. Tým pointa príbehu pre Plusku skončila. Dátum, kedy tie byty dotyčným mestská čast pridelila, som nenašiel.

Občianske združenie Zelený štvorlístok... Táto organizácia v roku 2004 venovala Eduardovi Kukanovi na vedenie prezidentskej kampane 3,7 milióna Sk. Toto združenie sídlilo na bratislavskej adrese Medená 10 (ako firma Soul). Osobou spôsobilou konať v mene Zeleného štvorlístka je Martina Šinályová.

Kebyže (teoreticky) dôjde k situácii, že nejaký starosta príde za piatimi spolustraníkmi a ponúkne im: "Počúvajte, môžeme vám zadarmo prideliť byt v hodnote 2,4 milióna Sk. Vy založte občianske združenie, každý tam vložte polovicu a zasponzorujte cez neho naše aktivity. Vy budete mať byt za polovicu a ešte pomôžete dobrej veci... a nebude tam žiadne priame porušenie zákona," - bude to vyzerať inak ako v prípade Zeleného štvorlístka, financovania prezidentskej kampane a bytov v Ružinove?

Otázka: Môže podpredseda SDKÚ-DS pán Kubovič vysvetliť dôvody, prečo mestská časť Ružinov pridelila nájomné byty práve týmto ľuďom? Trvá tlačové oddelenie SDKÚ na svojom vtedajšom postoji, že je to úplne v kompetencii mestskej časti Ružinov a strana sa nemá prečo tým zaoberať? Platilo občianske združenie Zelený štvorlístok výrobu materiálov, ktoré SDKÚ rozdávalo počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami v roku 2006?

Druhá otázka

Podpredseda SDKÚ-DS Eduard Kukan skutočnosť, že logo SDKÚ vlastní firma Involve, s. r. o. okomentoval pre HN slovami: "Nemal som také informácie, nevedel som o tom." Trošku zarážajúce, nakoľko aj logo, ktoré (tuším) používal pri prezidentskej kampani, vlastní tá istá firma. A navyše je to logo s jeho menom.

Otázka: Môže podpredseda SDKÚ-DS pán Kukan zdokladovať, či za používanie loga v prezidentskej kampani firme Involve, s. r. o. platil a koľko? Môže preukázať zaplatenie tejto sumy hodnoverným spôsobom?

Tretia otázka

SDKÚ využíva kancelárske priestory v DK Cultus v Ružinove od roku 2000. Napriek opakovanej snahe získať nájomnú zmluvu uzatvorenú medzi stranou MČ Ružinov a SDKÚ, prípadne medzi DK Cultus a SDKÚ za základe infozákona prišla stále rovnaká oficiálna odpoveď, že takú zmluvu MČ Ružinov, (a ani Cultus) nemá k dispozícii. Na túto zmluvu sa však odvolával poslanec Štefanec v televíznej diskusii, pričom tvrdil, že má ísť o zmluvu na dlhodobý prenájom - čo je spochybnené skutočnosťou, že v ďalších rokoch SDKÚ uzatvorilo ďalšie(?) nájomné zmluvy na tieto priestory.

Otázka: Môže podpredseda SDKÚ-DS a bývalý starosta MČ Ružinov pán Kubovič zverejniť nájomnú zmluvu, ktorá SDKÚ umožňovala využívať priestory v DK Cultus v rokoch 2000 a 2001?

Štvrtá otázka

Je pre mňa nepochopiteľné, že pri vysvetľovaní financovania strany v roku 2004 sú nastúpení za SDKÚ piati ľudia - z toho traja sú: pani Lucia Žitňanská, pani Iveta Radičová a Eugen Jurzyca - teda ľudia, ktorí v strane v tom čase neboli (a Jurzyca pokiaľ viem stále ešte nie je).

Otázka: Prečo SDKÚ neumožní, aby novinárom na otázky ohľadom financovania strany odpovedal niekto, kto do financovania strany videl - a teda vtedajší pokladník? Pri všetkej úcte k pani Žitňanskej, Radičovej a pánovi Jurzycovi ma viac ako ich viera, že strana nebola financovaná z čiernych peňazí, zaujímajú fakty.

SDKÚ opakovane predložila ponuku jasne vysvetliť všetky pochybnosti ohľadom svojho financovania. Ak je úprimný tento prerod, tak prišiel príliš neskoro... ale predsa. Bolo by fajn, kebyže rovnakú ponuku predložia všetky strany, ktoré chcú kandidovať v parlamentných voľbách.

Ak máte pocit, že tento článok by nemal hneď zapadnúť prachom, môžete naň iných upozorniť na:

pošli na vybrali.sme.sk
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?