Keď krajinu riadi tajtrlík, štát nutne musí pripomínať šaškáreň

Autor: Peter Kunder | 4.12.2008 o 10:30 | Karma článku: 17,82 | Prečítané:  9364x

Riešenie pezinskej skládky odpadu je zrkadlom slovenského riadenia "vecí verejných". Kauza sa prepracovala do absurdity, keď štátu nie je jasné, kto skládku vlastne stavia; keď sa štátne orgány nedokážu zabezpečiť, aby stavebník čo i len prevzal ich rozhodnutie; a občania-aktivisti musia ministerstvo upozorňovať, že ten, komu sa babrácky snaží doručiť svoje rozhodnutie, s vecou vlastne nemá nič spoločné a rozhodnutie sa ho vlastne netýka. Skládka sa teda vytrvalo stavia a očakáva sa jej skoré dokončenie. V záľahe právnych argumentov, výhovoriek a hlavne neschopnosti úradov zostala zodpovednosť pána prieméra za celé riešenie kauzy úplne v úzadí. Nezaslúžene.

Pri hľadaní pravdy, nie je potrebné byť právnikom. Pre kauzu je dôležitá odpoveď na jedinú otázku: "Chceme ako spoločnosť akceptovať stav, aby mohli vyrásť gigantické skládky odpadu ani nie 400 m od okien obydlí ľudí, ktorí si ich neprajú?"

Robert Fico sa tváril, že na túto otázku verejne odpovedal. Jednak v marci 2008, keď aktivistom bojujúcim proti skládke prisľúbil pomoc (a to, že so stavbou skládky sa nezačne) a neskôr v októbri 2008, keď opäť aktivistom prisľúbil, že sa osobne vo veci zaangažuje.

V prípade, ak pre spoločnosť nie je prijateľné vystavať skládku niekomu pod oknami, tak fakt, že taká výstavba prebieha napriek odporu ľudí a samosprávy, sa dá vysvetliť iba nasledovnými zlyhaniami:

  • buď exekutíva (úrady, úradníci, štátne orgány) nerobí svoju prácu (je teda neschopná, či skorumpovaná),
  • alebo exekutíva robí, čo môže, ale legislatíva (zákony a predpisy) je v tomto smere nanič a účinnú prácu úradom znemožňuje,
  • prípadne nastali obe spomenuté možnosti.

Neschopnosť Fica konať ohľadom pezinskej skládky

JUDr. Robert Fico je najvyšším predstaviteľom exekutívy. Ak je v prípade pezinskej skládky chyba v zlom fungovaní úradov, tak sa dá povedať, že za viac ako pol roka "veľký boss" nedokázal spraviť nič. Pri spomienke na jeho obvyklú pózu záchrancu ľudu a jeho sľub aktivistom mi vyskočí v mysli spojenie "NESCHOPNÝ TAJTRLÍK".

JUDr. Robert Fico je najvyšším predstaviteľom orgánu, ktorý má právo predkladať návrhy nových a zmeny existujúcich zákonov. Ak by v tejto veci úradom zväzovali ruky hlúpe zákony, vláda opäť mohla konať. Pred pár dňami Slovensko absolvovalo prehliadku, ako rýchlo sa dá prijať zákon - čas od vypracovania jeho návrhu po schválenie parlamentom sa pohodlne rátal na hodiny.

V prípade pezinskej skládky mala Ficova vláda vyše pol roka, aby zalepila prípadnú legislatívnu dieru. Zasa nič. Z vlády nevyšiel ani len náznak ambície zmeniť legislatívu umožňujúcu tento - slušne povedané - cirkus. Návrhy zákonov, ktoré by umožňovali zmysluplne riešiť podobné prípady, sa nezrodili. Premiér Fico venoval čas a pozornosť radšej virtuálnym problémom anonymného webdiskutéra s prezývkou "pivo1". Čo by asi uprednostnil príčetný politik a čo tajtrlík na spote predsedu vlády neschopný riešiť reálne problémy?

Úvahu o možnosti "skorumpovaného tajtrlíka", ktorý sa síce hrá na šéfa štátu, ale v skutočnosti zobká z ruky rabujúcim podnikateľom, radšej nezverejním - miesto toho len pripomeniem, že na počiatku kauzy stálo rozhodnutie a záujmy muža spojeného so Smerom, ktorý zo svojej pozície síce odstúpil, ale za svoju prácu sa dočkal odmeny.

Na záver malý postreh: "Janušekov nástenkový tender" v prospech firmy blízkej J. Slotovi (SNS) je známy už dlhšie, ale Fico nevie urobiť žiaden rázny krok voči ministrovi SNS. Naopak, v prípade pezinského kšeftu, na ktorom zarobili (možno aj zarábajú a zarobia?) ľudia blízki Smeru, nič rázne nedokáže urobiť iný minister nominovaný SNS. Náhodička...

Ak máte pocit, že tento článok by nemal hneď zapadnúť prachom, môžete naň iných upozorniť na:

pošli na vybrali.sme.sk
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?