Keď krajinu riadi tajtrlík, štát nutne musí pripomínať šaškáreň

Autor: Peter Kunder | 4.12.2008 o 10:30 | Karma článku: 17,82 | Prečítané:  9362x

Riešenie pezinskej skládky odpadu je zrkadlom slovenského riadenia "vecí verejných". Kauza sa prepracovala do absurdity, keď štátu nie je jasné, kto skládku vlastne stavia; keď sa štátne orgány nedokážu zabezpečiť, aby stavebník čo i len prevzal ich rozhodnutie; a občania-aktivisti musia ministerstvo upozorňovať, že ten, komu sa babrácky snaží doručiť svoje rozhodnutie, s vecou vlastne nemá nič spoločné a rozhodnutie sa ho vlastne netýka. Skládka sa teda vytrvalo stavia a očakáva sa jej skoré dokončenie. V záľahe právnych argumentov, výhovoriek a hlavne neschopnosti úradov zostala zodpovednosť pána prieméra za celé riešenie kauzy úplne v úzadí. Nezaslúžene.

Pri hľadaní pravdy, nie je potrebné byť právnikom. Pre kauzu je dôležitá odpoveď na jedinú otázku: "Chceme ako spoločnosť akceptovať stav, aby mohli vyrásť gigantické skládky odpadu ani nie 400 m od okien obydlí ľudí, ktorí si ich neprajú?"

Robert Fico sa tváril, že na túto otázku verejne odpovedal. Jednak v marci 2008, keď aktivistom bojujúcim proti skládke prisľúbil pomoc (a to, že so stavbou skládky sa nezačne) a neskôr v októbri 2008, keď opäť aktivistom prisľúbil, že sa osobne vo veci zaangažuje.

V prípade, ak pre spoločnosť nie je prijateľné vystavať skládku niekomu pod oknami, tak fakt, že taká výstavba prebieha napriek odporu ľudí a samosprávy, sa dá vysvetliť iba nasledovnými zlyhaniami:

  • buď exekutíva (úrady, úradníci, štátne orgány) nerobí svoju prácu (je teda neschopná, či skorumpovaná),
  • alebo exekutíva robí, čo môže, ale legislatíva (zákony a predpisy) je v tomto smere nanič a účinnú prácu úradom znemožňuje,
  • prípadne nastali obe spomenuté možnosti.

Neschopnosť Fica konať ohľadom pezinskej skládky

JUDr. Robert Fico je najvyšším predstaviteľom exekutívy. Ak je v prípade pezinskej skládky chyba v zlom fungovaní úradov, tak sa dá povedať, že za viac ako pol roka "veľký boss" nedokázal spraviť nič. Pri spomienke na jeho obvyklú pózu záchrancu ľudu a jeho sľub aktivistom mi vyskočí v mysli spojenie "NESCHOPNÝ TAJTRLÍK".

JUDr. Robert Fico je najvyšším predstaviteľom orgánu, ktorý má právo predkladať návrhy nových a zmeny existujúcich zákonov. Ak by v tejto veci úradom zväzovali ruky hlúpe zákony, vláda opäť mohla konať. Pred pár dňami Slovensko absolvovalo prehliadku, ako rýchlo sa dá prijať zákon - čas od vypracovania jeho návrhu po schválenie parlamentom sa pohodlne rátal na hodiny.

V prípade pezinskej skládky mala Ficova vláda vyše pol roka, aby zalepila prípadnú legislatívnu dieru. Zasa nič. Z vlády nevyšiel ani len náznak ambície zmeniť legislatívu umožňujúcu tento - slušne povedané - cirkus. Návrhy zákonov, ktoré by umožňovali zmysluplne riešiť podobné prípady, sa nezrodili. Premiér Fico venoval čas a pozornosť radšej virtuálnym problémom anonymného webdiskutéra s prezývkou "pivo1". Čo by asi uprednostnil príčetný politik a čo tajtrlík na spote predsedu vlády neschopný riešiť reálne problémy?

Úvahu o možnosti "skorumpovaného tajtrlíka", ktorý sa síce hrá na šéfa štátu, ale v skutočnosti zobká z ruky rabujúcim podnikateľom, radšej nezverejním - miesto toho len pripomeniem, že na počiatku kauzy stálo rozhodnutie a záujmy muža spojeného so Smerom, ktorý zo svojej pozície síce odstúpil, ale za svoju prácu sa dočkal odmeny.

Na záver malý postreh: "Janušekov nástenkový tender" v prospech firmy blízkej J. Slotovi (SNS) je známy už dlhšie, ale Fico nevie urobiť žiaden rázny krok voči ministrovi SNS. Naopak, v prípade pezinského kšeftu, na ktorom zarobili (možno aj zarábajú a zarobia?) ľudia blízki Smeru, nič rázne nedokáže urobiť iný minister nominovaný SNS. Náhodička...

Ak máte pocit, že tento článok by nemal hneď zapadnúť prachom, môžete naň iných upozorniť na:

pošli na vybrali.sme.sk
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nie je nám to jedno, odkázali politikom tisíce nespokojných ľudí

„Nedovoľme, aby zomreli nadarmo,“ vyzývala mama zavraždenej Martiny.

DOMOV

Tichý pochod. V Bratislave vyšli tisíce ľudí opäť do ulíc

V poradí už štvrtýkrát zaplnili ľudia námestia a ulice v Bratislave.


Už ste čítali?