Ako JUDr. Fico zabudol na to, čo podpísal

Autor: Peter Kunder | 21.11.2008 o 10:00 | Karma článku: 9,16 | Prečítané:  2699x

Na zopakovanie: Aliancia Fair-play pred časom podala podnet na parlamentný výbor, pretože je presvedčená o tom, že strany Smer-SD a SDKÚ-DS porušili zákon. Obe strany totiž majú (či mali) od bratislavskej mestskej časti Ružinov prenajaté kancelárske priestory za mimoriadne výhodné ceny - 250 Sk za meter štvorcový za rok. Zákon "zľavu" na nájomnom ukladá uviesť vo výročnej správe strany. Spomínané politické strany to neurobili. Zároveň zákon zakazuje takú zľavu politickej strane prijať od obce. Na svojej webstránke Smer "zásadne" protestoval: "SMER – sociálna demokracia si prenajal priestory, ktoré boli súčasťou výmenníkovej stanice v nepoužiteľnom stave a ktoré sa museli modernizovať." Trošku údernejšími vetami to následne zopakoval predseda strany Smer-SD na tlačovke predsedu vlády SR. Nevidel som priestory pri preberaní, preto som odkázaný na svedectvo dokumentov z tej doby. A tie vravia niečo iné než pán premiér.

Okrem zásadného protestu Smeru-SD aj miestny úrad mestskej časti Ružinov (súčasný starosta kandidoval za Smer) vo svojom vyhlásení (uverejnenom na webstránke Smeru) hovorí: "V čase, keď si strana Smer-SD prenajala v roku 2000 priestory v budove tzv. „hospodárskeho bloku“ na Súmračnej ulici, bola táto cena obvyklá vzhľadom na znehodnotenie a nevyhovujúci stav objektu a platili ju aj iné organizácie."

  • Iste by sa tvrdeniu miestneho úradu MČ Ružinov dalo ľahšie veriť, keby mestská časť mala k dispozícii napríklad "zápisnice o odovzdaní a prevzatí predmetu nájmu" (o ktorých hovorí nájomná zmluva). Aliancia Fair-play ich od Ružinova žiadala (na základe zákona 211/2000 Z. z.). Dostala odpoveď, že miestny úrad MČ Ružinov: "Nemá žiadané informácie." Z rozhodnutia úradu zamietnuť žiadosť je zrejmé aj to, že nevie o tom, kde by "žiadané informácie" mohli byť. Keby totiž vedel, že informácie má iná organizácia (presnejšie "povinná osoba"), musel by (zákon to prikazuje) jej žiadosť Aliancie Fair-play preposlať - čo sa nestalo.

    Len pre zaujímavosť - medzi "žiadanými informáciami" boli aj "evidencie úhrad za nájomné a služby súvisiace s nájmom" kancelárií Smeru-SD. Ani tie Ružinov nemá k dispozícii a nevie, kto ich má... Či to niekoho zodpovedného trápi, ťažko povedať.

  • Iste by sa tvrdeniu miestneho úradu MČ Ružinov dalo ľahšie veriť, keby aspoň tušil, kedy si Smer (mimochodom - nie Smer-SD, ako tvrdí miestny úrad... k "-SD" Smer prišiel až neskôr) priestory prenajal. Nebolo to totiž v roku 2000, ale v roku 2001 a v roku 2002.

  • Iste by sa tvrdeniu miestneho úradu MČ Ružinov dalo ľahšie veriť, keby neposlal Aliancii Fair-play aj inú nájomnú zmluvu, z ktorej vyplýva, že sklenárstvo v tej istej budove platilo v roku 1997 cenu 900,- Sk za meter štvorcový za rok - teda 3,6-násobok ceny pre Smer v roku 2001. (Pre ďalšie "iné organizácie" v spomínanej budove už nie je miesto. Miestny úrad Aliancii Fair-play neposlal žiadané prípadné dodatky k zmluve, ktoré by hovorili o tom, že cena pre sklenárstvo sa časom prípadne znížila... Ešte poznámka - dielenské priestory tvoria výrazne lacnejšiu kategóriu nebytových priestorov ako kancelárie.)

V akom stave preberal Smer prenajaté priestory?

Je namieste otázka, odkiaľ berie miestny úrad Ružinov informácie o stave preberaných priestorov. Zápisnice o preberaní priestorov nemá. Existujú však dokumenty, ktoré aspoň čo-to o stave priestorov hovoria. Nájomné zmluvy (č. 2241160000 a č. 2241110000).

1. Cena v zmluvách nezohľadňuje zlý stav priestorov

V oboch uvedených nájomných zmluvách viažucich sa k prenájmu priestorov na Súmračnej 25 sú ustanovenia, z ktorých vyplýva, že v cene nájmu nie je zohľadnený predpoklad nutnej rekonštrukcie. V čl. IV ods. 8 sa ukladá nájomcovi (strane Smer) hradiť drobné opravy. Odsek 3 však jasne hovorí o tom, že prípadné investície do budovy bude v konečnom dôsledku znášať prenajímateľ: „Investície do zhodnotenia budovy nájomcom v prípade výpovede z nájmu budú zohľadnené.“

Ak by teda nízke nájomné bolo tiež kompenzáciou za investície, zmluva by vlastne rátala s tým, že prípadná investícia bude zohľadnená (odrátaná) dvakrát. Raz v cene nájmu, druhýkrát pri skončení nájmu.

2. Opis JUDr. Fica, že išlo o priestory výmenníkovej stanice v nepoužiteľnom stave, dostupné listinné dokumenty podpísané JUDr. Ficom spochybňujú (taktne povedané)

Zápisnice o odovzdaní a prevzatí predmetu nájmu podľa spomínaných zmlúv MČ Ružinov nemá. Možno teda vychádzať zo samotných zmlúv. V tých:

  • v čl. II sa nájomca (strana Smer) zaväzuje užívať predmet nájmu ako kancelárie,
  • v čl. III ods. 1. sa prenajímateľ  zaväzuje odovzdať predmet nájmu v užívaniaschopnom stave,
  • v čl. VII ods. 1 nájomca vyhlasuje, že stav predmetu nájmu pozná a tomto stave ho preberá,

Uvedené možno zhrnúť konštatovaním: Zo zmluvy vyplýva záväzok priestory patriace MČ Ružinov odovzdať Smeru ako užívaniaschopné kancelárie. Zástupca strany Smer vyhlásil, že stav nehnuteľnosti pozná a akceptuje ho. Teda priestory zhodnotil ako užívaniaschopné kancelárie.

Zmluvy za stranu Smer podpísal osobne Robert Fico. Buď nie je pravda, čo podpísal v rokoch 2001 a 2002, alebo to, čo tvrdí teraz. No - a neverte premiérovi...

Ak máte pocit, že tento článok by nemal hneď zapadnúť prachom, môžete naň iných upozorniť na: 
pošli na vybrali.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?