Ako Smer odtajnil to, čo Aliancia Fair-play zlomyseľne zatajila

Autor: Peter Kunder | 22.10.2008 o 10:30 | Karma článku: 14,60 | Prečítané:  13396x

Stručný úvod: Aliancia Fair-play pred časom podala podnet na parlamentný výbor, pretože je presvedčená o tom, že strany Smer-SD a SDKÚ-DS porušili zákon. Obe strany totiž majú (či mali) od bratislavskej mestskej časti Ružinov prenajaté kancelárske priestory za mimoriadne výhodné ceny - 250 Sk za meter štvorcový za rok. Zákon "zľavu" na nájomnom ukladá uviesť vo výročnej správe strany. Spomínané politické strany to neurobili. Zároveň zákon zakazuje takú zľavu politickej strane prijať od obce. Reakcia Smeru na seba nedala dlho čakať. Alianciu Fair-play označil ako občianske združenie "finančne napojené na všetkých, čo by SMER – sociálnu demokraciu najradšej zniesli pod zem", na ochranu pred ktorým treba použiť "všetky možné právne prostriedky".

V spomínanom vyhlásení Smeru sa uvádza: "Aliancia úmyselne zatajila existenciu uznesenia Miestnej rady mestskej časti Ružinov z roku 1998, kedy SMER – sociálna demokracia ešte ani neexistoval a podľa ktorého bola výška nájomného pre všetky politické strany stanovená na 250 Sk na meter štvorcový za rok."

Neviem, kto zo Smeru spomínané uznesenie čítal, ale v dotyčné uznesenie žiadnu výšku nájmu nestanovuje. (Dokonca keby aj, tak je to úplne nepodstatné.)

Po poriadku:

1. Čo to je Miestna rada a aké má právomoci?

Miestna rada MČ Bratislava Ružinov je podľa zákona 369/1990 Zb. (§ 14 ods. 3): „je iniciatívnym, výkonným a kontrolným orgánom obecného zastupiteľstva, plní úlohy podľa rozhodnutia obecného zastupiteľstva, zároveň plní funkciu poradného orgánu starostu.“

Z uvedeného vyplýva, že obecná rada (v tomto prípade Miestna rada MČ) nemá právomoc prijímať žiaden všeobecne záväzný právny predpis.

2. Čo hovorí uznesenie Miestnej rady MČ Ružinov?

Keďže Smer po svojom senzačnom odhalení existencie zatajovaného dokumentu jeho obsah nezverejnil, je vhodné to napraviť: Miestna rada MČ Bratislava Ružinov v uznesení č. 508 (zo dňa 13. 1. 1998):

odporúča Ing. Moravčíkovi, riaditeľovi BP, PhDr. Radimákovej, riaditeľke CULTUSu ujednotiť výšku nájomného za prenájom kancelárskych priestorov v MČ Bratislava Ružinov na 250,- Sk/m2/rok pre všetky politické strany.“

(Čiže ide o ODPORÚČANIE... - žiadne stanovenie nájomného. Prísne vzaté, odporúčanie sa dokonca ani netýka Prvej Ružinovskej, a. s., s ktorou Smer uzatvoril nájomnú zmluvu. Text uznesenia je tu prepísaný celý.)

Odporúčanie poradného orgánu starostu (!) nemá žiadnu právnu záväznosť pre konanie politických strán v situáciách, kde ich správanie upravuje platný a účinný zákon - a teda nemôže ospravedlniť porušenie zákona, či vytvoriť situáciu, pri ktorej sú časti niektoré zákona neúčinné.

3. Záver?

Smer v spomínanom vyhlásení kladie otázku: "SMER – sociálna demokracia sa pýta: stojí Aliancia Fair-play, občianske združenie finančne napojené na všetkých, čo by SMER – sociálnu demokraciu najradšej zniesli pod zem, nad zákonom a nad mestskou časťou Ružinov?"

Odpoveď je jednoduchá: "V danej veci je podstatné, či nad zákonom stojí odporúčanie poradného výboru orgánu starostu - teda či má vyššiu právnu silu... Odpoveď je jednoduchá - keďže nemá vôbec žiadnu právnu silu, tak zákon má jednoznačnú prednosť.
Ak teda zákon predpisuje politickým stranám neprijať od obcí zvýhodnený nájom, tak odporúčanie poradného orgánu starostu o výške nájmu na veci nič nemôže zmeniť.

Nad zákon totiž nie je ani strana Smer, ani Mestská časť Ružinov a už tobôž nie poradný orgán ružinovského starostu."

Čiže uznesenie Miestnej rady, ktoré podľa JUDr. Roberta Fica Aliancia Fair-play úmyselne zatajila, je pre celú vec úplne nepodstatné.

Mimochodom: Záhadou pre mňa ostáva vo vyššie citovanom vyhlásení Smeru poznámka, že v čase prijatia spomínaného uznesenia Miestnej rady MČ Ružinov Smer neexistoval... Chce sa tým naznačiť, že zákon sa ich kvôli tomu netýka?

Bonus na okraj: "Nepamätníci" si môžu kliknúť na inzeráty prenájmov kancelárskych a skladových priestorov v Bratislave (ukážka z inzercie v časopise Kompletný trh nehnuteľností) v roku 2001 (čas, kedy Smer uzatvoril zmluvy) a urobiť si vlastný rámcový názor na to, či v Ružinove bola obvyklá cena prenájmu kancelárskych priestorov 250 Sk/m2/rok ako tvrdí Smer.

Ak máte pocit, že tento článok by nemal hneď zapadnúť prachom, môžete naň iných upozorniť na:

pošli na vybrali.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?