Kuba vzor demokracie - ide o názor STV?

Autor: Peter Kunder | 20.2.2008 o 3:33 | Karma článku: 17,83 | Prečítané:  5911x

Ešte včera som sa domnieval, že v televízii demokratickej krajiny nemôže len tak zaznieť veta: „Treba zdôrazniť, že základné ľudské práva sú na Kube dodržiavané nadštandardne - aspoň v kontexte juhoamerických krajín“. STV ma presvedčila o opaku. Je pravda, že nezaznela len tak. Redaktor usilovne prikyvoval.

V relácii Správy a komentáre (19. 2. 2008: Castro odchádza “) STV ako hosťa relácie pozvala Silviu Ruppeldtovú. Pre pluralitné prostredie pokladám za zdravé , keď vo verejnoprávnej televízii dostanú priestor aj ľudia so značne neštandardnými názormi, či dokonca názormi, ktoré by niektorí označili ako extrémistické.

Keďže pani (slečna?) Ruppeldtová nežije na Kube, môže slobodne publikovať a toto právo aj využíva. Dá sa predpokladať, že STV vedela, koho pozýva, aké má hosť názory a pohľady na niečo, čo sa zvykne pokladať za demokratické hodnoty.

Titulok STV ju uviedol ako "hispanistku-publicistku". STV mala predpokladať, aké vyjadrenia možno čakať od osoby, ktorá cíti potrebu šíriť názor, že 75 zavretých kubánskych disidentov nie sú ani nezávislí novinári, ani idealistickí aktivisti za ľudské práva, ani legitímni obhajcovia zmeny, že sú to ľudia, čo "vedeli, že ich činnosť je nelegálna a teraz za to platia cenu“ a nedá sa v nich nevidieť nástroje americkej vlády, ktorá vyhlásila Kubu za svojho nepriateľa...

Z toho pohľadu vyjadrenia Ruppeldtovej ku koncu vstupu (po 5:30 min.) o privilégiách, ktoré Kubáncom priniesla revolúcia a už spomínané výroky o ľudských právach, nemohli redaktora zaskočiť. A skutočne ani nezaskočili. Horlivo prikyvoval a spokojne počúval o tom, ako má Kuba veľmi schopných a medzinárodne uznávaných politikov.

Ako som už spomenul, fakt, že v STV zaznelo spomínané vyjadrenie S. Ruppeldtovej nepokladám za nijakú pohromu. Zarážajúce pre mňa bolo, že redaktor vytváral dojem, akoby viedol diskusiu s nezávislým a nepredpojatým odborníkom. Úplne šialené sa mi však zdalo, že redaktor STV nijakým spôsobom nereagoval na propagáciu režimu, ktorý potláča ľudské práva. (Z jeho strany nebol ani len chabý pokus o zmienku na tému, že porušovanie ľudských práv na Kube nie je len názor jednej mimovládnej organizácie, či výmysel americkej vlády, že počas Fidelovej vlády z krajiny utiekli tisíce obyvateľov, že idolom davov bol aj Stalin a Hitler, či aspoň poznámku, že prezentovaný pohľad na Kubu nie je celkom obvyklý. Neskonštatoval, že medzinárodné uznanie kubánski politici síce majú, ale v Číne, Venezuele a iných krajinách, ktoré sa zvyčajne nemôžu príliš hrdiť pluralitou, či slobodou tlače a slobodou vierovyznania.)

Máme premiéra, ktorý (na rozdiel od iných premiérov demokratických krajín) pokladá za prirodzené každoročne oslavovať kubánsku revolúciu. Pred časom mu bolo ľúto, že vláda nemá vlastné médiá. Úprimne povedané, po včerajšku neviem, či rozumiem, na čo sa sťažoval.

Ak máte pocit, že tento článok by nemal hneď zapadnúť prachom, môžete zaň hlasovať na:
pošli na vybrali.sme.sk
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

Moderná krajina

Sú svetová špička, vie o tom aj americká armáda. Zostali však na Liptove

Získali trojmiliónovú investíciu.


Už ste čítali?